اصول اخلاقی انتشار مقاله


اصول اخلاقی در نشریه:

از آنجایی که نشریه «پژوهش در تربیت معلم» به عنوان یک نشریه علمی، هدفی جزء انتشار نتایج و دستاوردهای محققین و ترویج و گسترش مطالب علمی در بین مخاطبین و جامعه علمی ندارد، لذا بر خود واجب می­‌داند که نسبت به رعایت اصول اخلاقی در حوزه علم راسخ باشد و در راه ترویج و گسترش درستکاری در علم و رعایت اصول اخلاق در علم نهایت تلاش خود را داشته باشد.

در همین راستا، نشریه «پژوهش در تربیت معلم» با بررسی اصول اخلاقی در انجام کارهای تحقیقاتی، رعایت اصل امانتداری، اصول انسانی در انجام تحقیقات علمی و همچنین اصول اخلاقی در زمینه نشر مطالب و پذیرش قوانینی همچون  اخلاق در نشر(COPE)، انجمن ناشران دسترسی آزاد به مطالب علمی(OASPA)  و نیزاعتقاد به دسترسی آزاد(Open Access)  محققین به مطالب علمی منتشر شده، اقدام به بیان مواضع خود در این خصوص نموده است:

الف: اصول اخلاقی مربوط به نشریه:

 1. نشریه معتقد است که دسترسی همه مخاطبین و محققین به مطالب علمی منتشر شده باید به صورت رایگان و آزاد باشد.
 2. اصول اخلاق در علم و رعایت اصل امانتداری در بین جامعه علمی و محققین باید رعایت گردد.
 3. نویسندگان مقالات باید از هر گونه کپی‌برداری و جعل اطلاعات در مقالات ارائه شده به نشریه خودداری نمایند.
 4. نشریه با نویسنده/ نویسندگانی که با جعل اطلاعات و یا عدم رعایت امانت‌داری نسبت به تولید مقاله و ارسال آن به نشریه اقدام نمایند، برخورد جدی نموده و پس از مشخص شدن واقعیت در هر مرحله از بررسی و یا حتی پس از چاپ مقاله، نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد و این موضوع در وب سایت نشریه اعلام و افراد خاطی در لیست سیاه نویسندگان نشریه قرار خواهند گرفت.
 5. نشریه از بررسی و یا پذیرش مقالات افرادی که در لیست سیاه نویسندگان قرار داشته باشند در آینده خودداری خواهد نمود.
 6. در صورتی که پس از چاپ مقاله مشخص گردد که نویسنده/ نویسندگان در چاپ مقاله مذکور جرمی را مرتکب شده‌­اند (از جمله جعل اطلاعات، عدم رعایت اصل امانتداری، دروغ پردازی و ...)، آن مقاله از لیست آرشیو مقاله حذف و ضمن اطلاع‌رسانی در شمارگان بعدی نشریه و وب سایت نشریه، اسامی افراد خاطی در لیست سیاه نویسندگان قرار خواهد گرفت.
 7. نشریه از چاپ مقالات علمی که در تهیه آنها اصول اخلاق در علم رعایت نشده باشد، خودداری خواهد نمود.
 8. نشریه در بررسی شکایت واصله، رعایت بی­طرفی را همواره حفظ خواهد نمود و تلاش می­‌کند که تصمیم‌­گیری­ها به صورت عادلانه و منصفانه صورت پذیرد.
 9. در صورت رخ دادن اشتباه از طرف نشریه در اطلاعات ارائه شده در یک مقاله، نشریه با شجاعت ضمن پذیرش اشتباه خود نسبت به رفع اشتباه از طریق چاپ مجدد اطلاعات صحیح و اعلام آن در شمارگان نشریه و وب سایت نشریه اقدام خواهد نمود.
 10. نشریه با تهیه فرم تعهد مربوط به نویسندگان، تلاش نموده است که نسبت به رعایت حقوق مولفین اقدام نماید.
 11. نشریه در حفظ اصل امانت­داری در محتوای مقالات کوشا بوده و نسبت به رعایت حقوق مالکیت معنوی مولفین نهایت تلاش را دارد.
 12. نشریه با ارائه توضیحات کافی و کامل در وب سایت خود در خصوص اصول اخلاقی نشریه، تدوین راهنمای نویسندگان، محورهای پذیرش مقالات، نهایت شفاف‌سازی را با مخاطبین خود دارد.
 13. نشریه به رعایت اصل داوری و قضاوت بی­طرفانه در خصوص داوری مقالات پایبند بوده و از چاپ مقالاتی که داوری نشده و یا به صورت ناعادلانه داوری شده­اند، خودداری خواهد نمود.
 14. نشریه معتقد است که در پذیرش مقالات باید فرآیند داوری به صورت کامل صورت پذیرد و حداقل دو داور از سه داور اولیه در خصوص مقاله دریافتی نظر مثبت داشته ­باشند.
 15. نشریه معتقد است به منظور جلوگیری از جانب­داری و یا غرض ­ورزی­‌های احتمالی در داوری مقالات، داوری به صورت دو سو کور صورت پذیرد یعنی نویسنده/ نویسندگان مقالات در خصوص اسامی داوران و همچنین داوران نسبت به اسامی نویسندگان مقاله هیچ گونه اطلاعی نداشته باشند.
 16.  نشریه تلاش می‌­نماید که فرم‌­های داوری برای تمام مقالات دریافتی و همچنین فرآیند داوری برای همه مقالات به صورت یکسان و عادلانه صورت پذیرد.
 17. نشریه تلاش می­‌نمایند که فرآیند داوری به صورت شفاف و با نهایت دقت صورت پذیرد.
 18.  نشریه در خصوص اعتراض نویسندگان به نتایج داوری، بررسی‌­های لازم را انجام خواهد داد و در صورت لزوم نسبت به تعیین داوران جدید و انجام داوری مجدد اقدام خواهد نمود.
 19. نشریه در مورد شکایات واصله نسبت به مقالات چاپ شده در نشریه در خصوص تقلب، کپی‌برداری و ...، ضمن بررسی اولیه موضوع در هیات تحریریه نشریه، اقدامات لازم را جهت بررسی دقیق­‌تر انجام خواهد داد و ضمن رعایت انصاف در قضاوت و بی­طرفی کامل، نتایج بررسی را به اطلاع طرفین خواهد رساند.

ب: اصول اخلاقی مربوط به داوران:

 1. داوران محترم باید در انجام فرآیند داوری هر مقاله، نهایت دقت را داشته باشند و بر اساس فرم­های داوری از پیش تعیین شده توسط نشریه و با رعایت انصاف و معیارهای علمی نسبت به داوری مقاله اقدام نمایند.
 2. داوران محترم همواره تلاش نمایند که در بررسی مقالات نسبت به ارائه راهکارها و یا پیشنهادات سازنده در جهت بهبود کیفیت مقاله به نویسندگان کوتاهی ننمایند.
 3. داوران محترم باید در زمان داوری، اصل امانتداری را در بررسی مقالات دریافتی رعایت نمایند.
 4. داوران محترم باید نهایت تلاش خود را در تسریع امر داوری داشته باشند و برنامه زمان­ یندی شده برای انجام داوری را همواره مدنظر قرار دهند.
 5. داوران محترم باید در خصوص مواردی که در آن، احتمال رخ دادن قضاوت ناعادلانه در مورد یک مقاله خاص را می­‌دهند، حتماً موضوع را به سردبیر نشریه اطلاع دهند تا نسبت به تغییر داور مقاله اقدام شود.

ج: اصول اخلاقی مربوط به نویسندگان:

 1. نویسندگان محترم از هر گونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع، جعل در داده­ها و ... که به نحوی تقلب در مقاله‌نویسی محسوب می­‌گردد، خودداری نمایند.
 2. نویسندگان محترم از ارسال همزمان مقاله به چند نشریه خوداری نمایند.
 3. نویسندگان محترم نسبت به رعایت برنامه زمان­بندی تعیین شده در خصوص ویراستاری و یا پاسخ دهی به جواب داوران و ... نهایت دقت را به عمل آورند.
 4. نویسندگان محترم نسبت به ذکر منابع مالی تحقیق که منجر به ارائه مقاله گردیده است، اقدام نمایند.
 5. نویسندگان محترم نسبت به تکمیل اطلاعات مقاله در وب سایت نشریه اقدام نمایند.
 6. نویسندگان محترم نسبت به ارائه تعهدنامه ارسال مقاله و جلب نظر نویسندگان همراه در خصوص ترتیب آنها، پیش از ارسال مقاله اقدام نمایند.